Back to Top

تحصیل در استانبول

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در استانبول واقع شده است. پردیس اصلی این دانشگاه در مجاورت میدان بیازیت قرار دارد.این دانشگاه در سال 1453 تأسیس شد و قدیمی ترین مؤسسه آموزشی ترکی استانبول محسوب مس شود. سردر ساختمان اصلی این دانشگاه در میدان بیازیت از دیدنی های تاریخی شهر محسوب می شود و سردر آن زماني وزارت جنگ امپراتوري عثماني بود که در سال های 1971تا 1984 تصویر آن در پشت اسکناس 500 لیر ترکیه نقش بسته بود.
 در سال 2010 این دانشگاه در میان 401 از 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت .این دانشگاه دومین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود.

 دانشگاه استانبول دانشگاه استانبول

دانشگاه سابانجی استانبول

دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاههای خوب استانبول است که از نظر رنکینگ جهانی QS در بین 451 تا 500 دانشگاه اول جهان قرار دارد و در ترکیه از این نظر مقام دوم را دارا می باشد این دانشگاه دارای پردیسی بسیار مدرن و زیبا در حومه شهر استانبول است که روزبروز ازنظر کیفیت بر فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود اضافه می کند.این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه زبان تشکیل شده است.

دانشگاه سابانجی استانبول

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یا استانبول تکنیک در سال 1773 تأسیس شد. این دانشگاه دارای 11 دانشكده، 5 انستیتو، یك مركز آموزش موسیقی و یك مدرسه عالی آموزش شغلی می باشد. كلیه امكانات دانشگاه در پنج مجتمع متمركز شده است. مجتمع های دانشگاه در محله های Ayazoğa, Moğka, Taşkişla, Gümüşsuyu, Tuzla واقع شده اند. تعداد دانشجویان آن بالغ بر 15 هزار نفر و تعداد كادر علمی آن تقریباً 2 هزار نفر است. زبان آموزش مورد تدریس آن انگلیسی و تركی است.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه مرمره استانبول

دانشگاه مرمره در سال 1883 با عنوان « مكتب عالی تجارت حمیدیه» تأسیس شد.این دانشگاه دولتی دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است که در حال حاضر 13 دانشكده، 8 مدرسه عالی، 11 انستیتو و 30 مركز تحقیقات دارد. تعداد دانشجویان دانشگاه بالغ بر 50 هزار نفر است وتعداد هیأت علمی آن در حدود 2700 نفر. مجتمع رفاهی دانشگاه در Göztepe استانبول و دانشكده های آن در محلات حیدرپاشا، باغچه لی اِوْلَر، باغلارباشی، آجی بادام، آناتولی حصاری و نشان تاشی قرار دارد.

دانشگاه مرمره استانبول

تحصیل هتلداری در استانبول با مدرک کارشناسی از فرانسه

علاقمندان می توانند در استانبول دوره هتل داری را با مدرک کارشناسی از فرانسه بیاموزند.این دوره کارشناسی 3 ساله است و زبان آموزشی آن زبان انگلیسی است.علاوه بر آموزشهای تئوری دوره کارآموزی و کارورزی تابستانه نیز در کشورهای امریکایی و اروپایی (امریکا، مالتا، مکزیک، کانادا، هلند، بلژیک و...)  برگزار میگردد.

تحصیل هتلداری در استانبول با مدرک کارشناسی از فرانسه

دانشگاه هنرهای زیبای معمارسینان استانبول

دانشگاه هنرهای زیبای معمارسینان ( Mimar Sinan Fine Art University) یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در 1 ژانویه 1882 به صورت مدرسه هنرهای زیبا، در منطقه فیندیکلی ( Fındıklı) در کنار تنگه بسفر درحومه استانبول تأسیس شد و به نام معمار سنان نام‌گذاری گشت و یکصد سال بعد، در سال 1982 به عنوان دانشگاه به رسمیت شناخته شد.

دانشگاه هنرهای زیبای معمارسینان استانبول

دانشگاه کمربورقاز استانبول

دانشگاه کمربورقاز یکی از دانشگاههای غیر انتفاعی و تحت پوشش وزارت آموزش ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. مدارک صادره از سوی این دانشگاه در مقطع کارشناسی به صورت بلاشرط مورد تأیید وزارت علوم ایران می باشد و در مقطع کارشناسی ارشد نیز به شرط انتشار یک مقاله از پایان نامه و احراز معدل 75% مورد تأیید ایران خواهد بود. امکان ادامه تحصیل در این دانشگاه برای افراد مشمول نظام وظیفه نیز مقدور است.

دانشگاه کمربورقاز استانبول

دانشگاه اوزیگین استانبول

دانشگاه اوزیگین (Özyeğin University) یکی از دانشگاههای غیرانتفاعی زیرمجموعه وزارت آموزش ترکیه است که با اسلوبهای نوین در سال 2007 میلادی در شهر استانبول تأسیس شد. در حال حاضر دوره های تحصیلی خود را به جز رشته حقوق در کلیه مقاطع به زبان انگلیسی ارائه میدهد. از 1808 نفر دانشجوی شاغل به تحصیل، تعداد 238 نفر در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند. در دوره های تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل با بورس تحصیلی (عدم پرداخت شهریه) و حتی با دریافت حقوق مکفی (به عنوان آسیستان تحقیقاتی) نیز در این دانشگاه وجود دارد. مدارک صادره از سوی دانشگاه فوق در دوره کارشناسی به صورت قطعی و در دوره های بالاتر به شرط معدل 3 از 4 و ارائه یک مقاله از رساله تحقیقاتی در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران مورد تأیید خواهد بود.

دانشگاه اوزیگین استانبول

دانشگاه باغچه شهیر استانبول

دانشگاه باغچه شهیر در استانبول ترکیه یکی از دانشگاههای معتبر و پیشرفته این کشور است که در بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی دانشجو میپذیرد.این دانشگاه در سال 1996 توسط بنیاد آموزشی باغچه شهر ـ اوغور (Bahçeşehir- uğur) در استانبول تأسیس شد و اولین پذیرش دانشجو در سال 1999-2000 انجام گرفت. شهریه دوره های کارشناسی چهار ساله، سالانه بطور متعارف 7900 دلار، شهریه دوره های کارشناسی ارشد دو ساله کلاً 8900 دلار (بطور متوسط سالانه 4950 دلار) و شهریه دوره های دکترای چهار ساله کلاً 14800 دلار (سالانه بطور متوسط 3700 دلار) است. برای دوره های کارشناسی سالانه یک بار (در ترم پاییز) و برای تحصیلات تکمیلی سالانه دو بار (در ترم های پاییز و بهار) دانشجو می پذیرد.

دانشگاه باغچه شهیر استانبول

دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول ( İstanbul Aydın University) یکی از دانشگاههای غیردولتی و معتبر ترکیه است که ر داخل شهر استانبول و در نزدیکی فرودگاه آتاتورک واقع شده است و از نظر دسترسی به فرودگاه، مترو، تراموا و خطوط اتوبوسرانی برای دانشجویان خارجی ایده آل می باشد.این دانشگاه در کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا به زبان های انگلیسی و ترکی دانشجو میپذیرد.مدارک صادره از سوی دانشگاه در مقاطع کاردانی و کارشناسی بصورت قطعی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشروط به انتشار یک مقاله و احراز معدل 3 از 4 مورد تأیید وزارت علوم ایران است.

به منظور جذب دانشجویان خارجی و توسعه روابط بین المللی، دانشگاه آیدین در مقایسه با دانشجویان بومی به دانشجویان خارجی بورس تحصیلی به صورت 50% تخفیف در شهریه اعطاء میکند. توجه فرمایید که دوره های کاردانی و کارشناسی در این دانشگاه سالانه یک بار (پاییز) و دوره های تحصیلات تکمیلی سالانه دو بار (ترم های پاییز و بهار) دانشجو میگیرد.

دانشگاه آیدین استانبول

صفحه1 از3