استانبول بزرگترین شهر کشورترکیه و مرکزفرهنگی واقتصادی آن است.این شهر درکنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده استد.تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را ازهم جدا کرده وبدین ترتیب استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد.بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج دراین شهراست.این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال 2010 انتخاب شد.

اولین نشانه های سکونت انسان در استانبول متعلق به عصر مفرغ است.نشانه هایی از سکونت انسان عصر مفرغ در"فکر تپه" واقع دربخش آسیایی استانبول یافت شد.همچنین نشانه هایی از سکونت فینیقی ها در کادیکوی نیز وجود دارد. سپس مستعمره نشین های یونانی مگارا در سال 667 قبل از میلاد این شهر را بنا نهادند و به افتخار پادشاه خود، بیزاس نام آنرا بیزانتیوم نهادند. در زمان جنگ های میان امپراطوری هخامنشی با یونان، ایرانیان به رهبری داریوش کبیر، شهر بیزانس را به تصرف خود درآوردند.

تاریخ استانبول

این شهر تا پایان زمان سلطنت اردشیر درازدست همچنان در اختیارایرانیان بود تا اینکه درسال 196 میلادی سپتیموس سوِروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرد بدین ترتیب راه برای ورود رومیان فراهم شد و رومیان زیادی به این شهر مهاجرت کردند.تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر آن را کنستانتین (قسطنطنیه)، نام رم جدید(Nova Roma) می خواندند.

تاریخ استانبول

این شهر ازسال 1930 رسما استانبول نامیده شد.نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان رواج داشت، برگرفته از نام ایستیم پولی که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکزشهر می‌باشد،است.

تاریخ استانبول

در 29 می 1453 سلطان محمد دوم فاتح بعد از 53 روز محاصره در حالی وارد قسطنطنیه شد که توپ او یک حفره بسیارعظیم و بزرگی را در دیوارهای قسطنطنیه ایجاد کرده بود.محل این حفره امروزه به توپپ کاپی(دروازه توپ) معروف است.سلطان محمد فاتح پس از فتح استانبول آن را به عنوان سومین پایتخت امپراتوری عثمانی اعلام کرد. پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح کاخ توپکاپی و بازار استانبول را بنا می نهد و مدارس، حمام و بناهای زیادی در شهر ایجاد میکند.درسال 1770 میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن نام استانبول نقش بسته بود، به این نام رسمیت بخشید وبدین ترتیب به جای قسطنطنیه،استانبول شکل گرفت.در دوره جمهوریت و از روز 28 مارس سال 1930 اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا نام استانبول را در مکاتبات خود بکار برند.

تاریخ استانبول

زمانیکه جمهوری ترکیه در سال 1923 تشکیل شد، پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر یافت.اما استانبول همچنان محوریت خود بعنوان مرکزتجاری و صنعتی ترکیه را حفظ نمود و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه به حساب می آید.

تاریخ استانبول