برای اقامت در استانبول روشهای مختلفی وجود دارد که در زیر آنها را بیان می کنیم.
 
اقامت توریستی 90 روزه بدون ویزا
مدت این اقامت 90 روزه یعنی 3 ماه است و برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد ( البته برای ایرانیان) و شما می توانید در استانبول به مدت 3 ماه در سال بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت بدون هیچ مشکلی ساکن شوید. توجه داشته باشید با این نوع ویزا اجازه هیچ کاری مثل دادوستد و کار یا تحصیل در استانبول را نخواهید داشت.

انواع اقامت در استانبول

اقامت توریستی 6 ماهه با دفترچه اقامت
چنانچه متقاضی خرید ملک در استانبول هستید، این نوع اقامت در حال حاضر تنها راه حل اخذ اقامت بلند مدت تر در این شهر برای ایرانیان خواهد بود. البته سند ملک دلیلی برای اخذ این نوع اقامت نبوده و پلیس ترکیه مستندات دیگری را برای اعطای آن مطالبه خواهد کرد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی
برای گرفتن این نوع اقامت باید ابتدا درآزمون تومر شرکت کرده و مدرک تومر را داشته باشید. با داشتن این مــــدرک شما در کمتر از 3 ماه می توانید اقامت دانشجویی در استانبول را فراهم نمایید. البته اخذ پذیرش از موسسات آموزشی نیز پیشاپیش ملاک اعطای این نوع اقامت خواهد بود. این روش اخذ اقامت برای آنانی که قصد اقامت قطعی در استانبول را دارند توصیه می شود.
 

انواع اقامت در استانبول

اقامت کاری
کسب اقامت کاری در استانبول به 2 صورت کارفرما و کارگری ممکن خواهد بود. عموم خارجیان از جمله ایرانیان با ثبت شرکت در استانبول و اخذ مجوز کار، واجد شرایط اخذ اقامت یکساله به عنوان کارفرما هستند و این نوع اقامت در سالیان بعد با بازه های 2 ساله تمدید خواهد شد. مجددا لازم بذکر است که در حال حاضر این روش، بهترین و عملی ترین روش اخذ اقامت دایم استانبول برای ایرانیان است.
اخذ اقامت کاری از نوع کارگری مستلزم این است که یک شرکت در استانبول از شما دعوت به همکاری نماید به شرطی که با این تخصص که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن زمان طبق استعلام اداره کـــار ترکیه بیکار نباشد. با ملاحظه این نکته می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری از این دست در استانبول برای کلیه خارجیان بالا نیست.


اخذ اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترک
در این صورت فرد، دفترچه اقامت یک ساله دریافت میکند. این اجازه اقامت هر سال تمدید میشود و پس از سه سال از تاریخ ازدواج فرد میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید. روند قبول تابعیت وی و گرفتن پاسپورت ترکیه توسط متقاضی حداقل یکسال از تاریخ تقاضای تابعیت به طول می انجامد. مهمترین فاکتور در این مورد واقعی بودن این ازدواج است.